DESPRE CDI

Majoritatea elevilor scolii noastre stiu ce înseamnă abrevierea C.D.I., însă, pentru cei mai putin avizati si pentru cei din afara scolii, care vor citi aceste rânduri, trebuie făcute câteva precizări. În primul rând C.D.I. este prescurtarea structurii Centru de Documentare si Informare. Înfiinsarea C.D.I.-urilor în scoli a început în cadrul unui proiect bilateral româno-francez numit si Educatia pentru informatie în mediul rural defavorizat", implementat în anul 2000 în cinci judete pilot printre care si Maramuresul, în scoala noastră acest proiect fiind implementat în anul scolar 2003-2004. C.D.I.-ul din scoala noastră a devenit functional abia din martie 2008, când a avut loc si inaugurarea oficială într-un cadru festiv la care au participat diversi invitati. C.D.I.-ul este un centru de resurse pluridisciplinare ce pune la dispozisia elevilor, a cadrelor didactice si a comunitătii locale, informatii pe diferite suporturi: fond de carte, reviste, CD-uri, DVD-uri, calculatoare conectate la internet, echipament de multiplicare si consumabile. În anul scolar care este pe cale să se încheie în C.D.I.-ul nostru au avut loc diverse activităti la care au participat majoritatea cadrelor didactice alături de elevi de la clasa a I-a până la a VIII-a. Aceste activităti au fost derulate din initiativa comună a profesorului documentarist si a învătătorilor si profesorilor, unele dintre ele chiar în parteneriat cu alte scoli, finalizarea activitătilor având loc si în alt cadru decât C.D.I.-ul. Activitătile au fost diverse, începând de la desfăsurarea cercului pedagogic al profesorilor de limba română din zonă, lectorate cu părintii si până la vizionarea de filme documentare în cadrul unui proiect national de anvergură în colaborare cu C.C.D. De asemenea, am derulat activităti în parteneriat cu Primăria si Consiliul Local, cu Postul de Politie al comunei Bîrsana, cu Dispensarul Medical, cu Parohia Greco-catolica, cărora le multumim , iar în viitor sperăm la o colaborare si mai fructuoasă. Cei care au participat la activităti se vor identifica în cele ce urmează. Proiectele cele mai importante, de la care o să atasez si fotografii sunt: "Pace pe Pământ", "Prietenia, un dar presios", "Tutunul si alcoolul-semne de maturitates!", "Efectul TV si jocurilor pe calculator asupra copiiilor", "Lacul", "Happy Halloween", "Marea Unire", "Sf. Andrei", "Sf. Nicolae", "Eminescu vesnic tânăr", "Valentine's Day", "Spune NU violensei", "Hristos a înviat", "Parada sărilor U.E." si altele.
AICI URMEAZA POZE DE LA ACTIVITATI

Mă gândesc că, pentru cei care nu asi călcat pragul C.D.I.-ului scolii noastre, imaginile sunt grăitoare. Nu-mi rămâne decât să vă fac o invitasie pentru a ne cunoaste mai bine sau, de ce nu, pentru a ne fi parteneri în cadrul activităsilor care se vor desfăsura în viitor căci, asa cum spune una din legile lui Murphy, "nimic nu e atât de simplu pe cât pare".

prof. documentarist Ileana stiopei